wtorek, 3 grudnia 2024 | Portal eORDO Omnis v. 1.116.1.5.61

Portal eORDO Omnis

Niezalogowano
Użytkownik anonimowy
Zaloguj się

AWF we Wrocławiu

Ramowy program studiów

Szczegóły przedmiotu

Wersja: 1

Informacje ogólne


Wydział

Wydział Nauk o Sporcie

Kierunek studiów

Sport

Studia

I stopnia

Profil

---

Specjalność

-----

Nazwa przedmiotu

Relaksacja w sporcie - zagadnienia podstawowe




Języki w jakich jest i może być realizowany kurs

-----

Status przedmiotu

Moduł przedmiotów do wyboru - przedmioty teoretyczne (student wybiera jeden przedmiot w semestrze) realizują wszyscy studenci na kierunku

Wymagania wstępne (lista przedmiotów)

-----

Jednostka prowadząca

Katedra Sportu Osób Niepełnosprawnych

Osoba odpowiedzialna za program przedmiotu

dr E. Szczuka, adiunkt

Osoba(by) prowadząca(ce) zajęcia

dr R. Pawelec, adiunkt

Cel przedmiotu

Celem przedmiotu jest przekazanie studentom podstaw teoretycznych z zakresu stosowania w obszarze sportu metod relaksacji. Niezwykle istotne jest także uświadomienie studentom tego jak ogromne obciążenia psychoemocjonalne generuje współczesny sport wyczynowy co uzasadnia konieczność wprowadzania do obszaru odnowy biologicznej metod relaksacji ciała.

 

Opis przedmiotu

Zasadność wprowadzania do kształcenia studentów Wydziału Nauk o Sporcie treści związanych z problematyką relaksacji wynika z problemów jakie generuje współczesny sport, zwłaszcza wyczynowy. Problemy te wynikają przede wszystkim z nieracjonalnych (z punktu widzenia zdrowia) obciążeń treningowych oraz presji jakiej poddawany jest zawodnik, a która wynika np. z faktu zobowiązań wobec sponsorów, mediów czy klubu sportowego. Współczesny sport generuje nie tylko potężne obciążenia fizyczne. Reżim związany z treningiem sportowym jest źródłem permanentnych napięć psychoemocjonalnych zawodnika. We współczesnym sporcie obserwowane są także zjawiska, które świadczą o odejściu od pierwotnych idei (np. doping).Warto też zaznaczyć, że Istniejący system opieki nad zawodnikami nie zawsze gwarantuje im możliwość bezpiecznego uczestnictwa w sporcie. W wielu klubach sportowych odnotowuje się żenująco niski poziom opieki medycznej, zawodnicy mają ograniczony dostęp do wysoce specjalistycznej odnowy biologicznej. Niedostateczna jest też współpraca zespołu sportowego. Sztab szkoleniowy nie zawsze posiada rozeznanie co do szeroko pojętej sytuacji zawodnika. Konsekwencją tego rodzaju sytuacji są problemy psychoemocjonalne zawodników których efektem są takie zjawiska jak: nadmierny stres, przetrenowanie, obecność patologii w postaci ryzykownych zachowań (hazard, nałogi, nieodpowiedzialne zachowania seksualne, agresja).brak przystosowania do życia społecznego, problemy rodzinne po zakończeniu kariery sportowej, niepokojące przypadki depresji, prób samobójczych oraz zgonów.